RECENZE FILMU: Učitelka (2016, SK)

26. července 2016 v 22:12 |  Filmové recenze
POZOR, SPOILER.
Už trailer nám ukazuje, že v Učitelce najdeme to, co máme rádi. Jsou tam 80. léta, nespravedlnost a bezpráví komunistického režimu a pronikavé charisma hlavní představitelky, o které od první chvíle víte, že ve vás vyvolá vztek, ale zároveň se budete těšit z každého momentu, kdy se objeví na obrazovce a udělá dusno.
A právě na hlavní představitelce, podbízivé a zároveň charismatické Zuzaně Mauéry film z velké části stojí. Udržuje dynamiku celého příběhu, jehož děj nám autoři snímku bůhvíproč prozradí už v prvních patnácti minutách. Divák si proto ten šok a morální znechucení odbude hned na začátku a rovnou ho uklidní i to, že učiněná příkoří už se řeší a už může být jedině lépe. A taky že je.
Dalších 90 minut už se film podobá spíše komedii. Ať už to byl záměr tvůrců nebo ne, diváci se baví stále se opakujícími vzorci postupů "kudrnaté saně", které už vás nemají čím překvapit. Jen se těšíte na další scénu, u níž ale už předem víte, jak dopadne. Ani to jim však, díky skvělému výkonu hlavní představitelky, neubírá na kvalitě. V druhé polovině příběhu si vás překvapivě získá i násilnický autoritativní otec jednoho z chlapců, Martin Havelka, se kterým začnete sympatizovat a odpouštíte mu, že před pár minutami neoprávněně fyzicky týral svého syna.
Není to ale vinou vaší necitlivosti, nýbrž nekonzistentním zobrazením této postavy v průběhu filmu. A s tou se setkáváme i v dalších scénách, kdy tvůrci vážná témata začínají zobrazovat tak, že divák se více směje než že by byl pohoršen vážným tématem příběhu, což tvůrci jistě předvídali.
I sebevětšího skeptika však musí zahřát na srdci při rozuzlení příběhu - ano, čekali jsme to, viděli jsme to už mnohokrát předtím, ale stejně to v nás vyvolá pocit zadostiučinění a cítíme, že vše dopadlo tak, jak má být.
Křivda, odhalení, odplata - to vše prokládáno humorem vycházejícím z charisma hlavních postav. Člověka napadá otázka, zda to stačí ... troufám si říct, že většině lidem ano. Místo dramatu sice uvidíte komedii, ale rozhodně se nudit nebudete.
I přes výše zmíněné nedostatky dávám 75 %.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 20. srpna 2016 v 11:50 | Reagovat

Chtěla jsem na to jít do kina, ale zrovna ten den jsem odjížděla pryč. Ale v budoucnu si na to najdu čas :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama