Adopce homosexuálů, uprchlíci a nevěra

17. srpna 2016 v 8:05 |  Témata týdne

Tak kde se stala chyba? Všichni máme k těmto tématům podobné informace, vyrůstáme ve stejné kultuře a nejsme hloupí zabedněnci, kteří by neuměli poslouchat a přijímat nové informace. A přesto když narazíme na tyto otázky, jsme schopni diskutovat do úmoru nebo, ještě hůř, dostat se do fáze, kdy každý urazí každého. A o to víc, když je naše průbojnost posílena anonymitou on-line diskuzí.

Změnili bychom názor na některé z témat v nadpise, kdybychom měli více informací? Ne. Ale stále zkoušíme přesvědčit ostatní, aby to udělali oni. Je přeci jen jedna správná odpověď.

A pak jsou tu situace, kdy měníme názor jen na základě jedné nové informace. Oblíbíme si nového kolegu a někdo nám řekne, že nás pomlouvá. Bum. Pár sekund a vše je jinak.

Proč někdy lpíme na svém hlava nehlava, až jsme schopni pohádat se i s těmi nejbližšími a jindy změníme názor během sekundy?

Vše je jen o našich hodnotách, které jsou dlouhodobé. Jsou-li naše názory spojené s hodnotami, nejsme ochotni svůj postoj změnit. A když nás k tomu někdo nutí, cítíme se dotčeni. Stokrát můžeme tomu druhému vysvětlovat své stanovisko a stejně to nepomůže.

Každý máme v našem žebříčku na jiné pozici "jistotu a bezpečí" - a to je do jisté míry i pojítko mezi slovy v napdise. Proto pokud se stavíte pozitivně k prvnímu ze zmíněných témat, budete pravděpodobně otevřeni i druhému a třetí nebudete tolik odsuzovat.

Takže jednou provždy - neztrácejte čas zbytečnými dohady na témata, která jsou spojena s lidskými hodnotami. Nejen že názor druhých nezměníte, ale ještě se strefíte dojeho citlivého místa. Protože hodnoty jsou něco, na něco si jen tak sáhnout nenecháme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 17. srpna 2016 v 9:44 | Reagovat

To je rozumný názor, zažila jsem to několikrát na vlastní kůži a musím ti dát za pravdu :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama